Wednesday, July 17, 2019
  |  Login
  Search
Administrators

Principal

Assistant
 Principal

Assistant
 Principal

Assistant
Administrator







Clint
Whitfield

Rebecca
Christopher

 Darnita 
Rivers


Ryan
Cottrell


\

Office Personnel
Confidential
Secretary
Payroll
Data Entry

Manager

Front Desk
Attendance
Health
 Room
LPN
ESE
Clerk
SRD Front
Desk












Alice
Wright
Evelyn
Budd

Tammy
McCann
Kate
Baldwin

Shelia
Kelly


Hannah
Reinhardt
Officer
Drake
Whitman
Megan
Cash




Student Services & Guidance








Renee
Miller

Interventions

K-8

Janet
Bailey

Counselor

4-8

Robin
Jones

Counselor

K-3

 
 
 
Media Center
Patti
Corley
Jane
Brusilow
Speech/Language Pathologist/ELL




 






 
Cheri
Sullivan
SLP
Sharon
Wilder
SLP
Amy
Domico 
SLP

Teresita
Julin
ELL Para

Cynthia
Theriot
 ELL Para 













 
Kindergarten

 

 





Melinda
Cowart
Amy
Joyner
 
Nicole
 Landreth

Melissa
 Cozad

Samatha

Graham


Julie
Slatcoff





 
First



Lori
Horne
Amy
Smith
Mayya
Ryan
Cheryl
Webb

Carolyn
Noble
Alex
Youngblood







 
Second




 
Holly
Allain
Michelle
Deabate
Meredith
Dostert
Debbie
Mackenzie
Cynthia 
Daniels
Tebbie
Marchi
 Megan
Hickman



 





 
Third





Brooke
Gumataotao
Elise
Caligiure
Heather
Chester
Chris
Strickland


Amanda

Stephens 


Amy

Hobbs




Fourth
         
 
Skyler
Montgomery
Jamie
Hampton

Kathy
Vines

 Jeanne
Noda
Bethany
Cottingham
 Kirsten
Bergman
           
           
Fifth




 
Katy
Clegg
Kimberly
Goodwin
Marcie
Smith
Erica
West
 Paige
Wiselogel

Mary
Spice
aponta@bay.k12.fl.us hallsm@bay.k12.fl.us smithmh@bay.k12.fl.us westel@bay.k12.fl.us
rochejp@bay.k12.fl.us

 


rochejp@bay.k12.fl.us

 
Website Website Website Website
Website
 
 Website
Sixth











 
Jerrod 
Arms
Melissa
Beggs
Kendall
Emery 
Theresa
Smith
Ryan
Splain
Rebecca
Kildow
Peny
Turner 

     
MATH ELA/READING ELA ASPIRE MATH SOCIAL ST.  READING READING 
Seventh












 Walt

Hodges

Elana

Hatcher 

Summer 

Chester

Mercedes

Lopanec

Karen

Robeerts

Dawn

Gibson

 
 Science  ELA  Math Civics

ELA/Aspire

Science
Eighth










Michelle
Guice
 Nichola
Hobbs
Kimberly
Troia
Elena
Monduy
Christina
Wright
Jennifer Shumate Lori
Spillers











 ASPIRE MATH/ELA  SCIENCE
 7-8
 SOCIAL ST.  MATH  SCIENCE
6-8 
ELA 

 

Electives and Special Area
Art  CAPE Band/Music Music  PE  PE  PE

Jamie
Dawson
 Rebecca
Kildow
Gary
Nichols
Peny
Turner
Sean
Robinson

Tim
Fox 

Amy
Smith

Combination/ESE


 




Cynthia
Butchikas

Donna
Abernathy 
 Haley
Cain

Laura
Owens

Ana
Edwards


Kimberly Rega

Kim
Morehead 

Tracey
Vintson 

Tiffany
Shaw
     
 
 
 

 
 

 

Resource Teachers




 
Amy
Ficke
Sheila
Griffin 
Karen
Lee 
Sarah
Johnson
Jenna
Curtis
Elizabeth
Smith

Madison
Roswell

 
   

 


 
Support Staff
Para
Para
Para
Para Para
Para
Para
Para








Ninfa
Benavides
Renae
Black

Phillip
Casiano

Joe
Collier


Alicia
King


Sarah
Cusick

Courtney
Hellet
Zsusanna
Darvai




Para
Para
Para
Para Para
Para
Para
Para








Mary
Dixon
Ashley
Ethridge

Maria
Garcia
Elizabeth
Hand

Kristin
Holsombake


Teresita
Julin

Brenda
Keith

Vanya
Lekova




Para
Para
Para
Para Para
Para
Para
Para








Margeret
Lister
Jaime
Malcolm
Bonita
Martin

Cheryl
Maxwell


Mycha
Morehead


Angie
Miller
Jill
Richard

Kris
Sermarini



Para
Para
Para
Para Para
Para
Para









Nancy
Shahan
Melissa
Long
Maureen
Morrow
Debbie
Elwell

Sarah
Theriot

Chris
Turner

Eva
Vasela
TBA


















Breakfast Point Academy Charter Faculty and Staff

2008-2009